פעילות ופרוייקטים

נופשון סופ"ש

“כשמזמינים את טלי שלנו לנופשון סופ”ש ב’רפואה וחיים’, אנחנו מיד מארגנים שבת חופשה לכל המשפחה כדי שכולנו נרוויח: טלי נהנית מהיחס החם שנותנים לה בכל רגע נתון, מהפעילויות המושקעות ומהאווירה השמחה בקייטנה, וכל אחיה ואחיותיה נהנים מאבא ואמא שפנויים עכשיו ר-ק בשבילם!”

***

‘רפואה וחיים’ פועלת רבות למען החולים ובני משפחותיהם באמצעות עשרות אגפים ומאות מתנדבים, אך פרויקט הדגל שלנו הוא ארגון הנופשונים לילדים בעלי צרכים מיוחדים. במסגרתם נהנים הילדים מחוויה בלתי נשכחת, עם מגוון פעילויות מותאמות במיוחד עבורם, כאשר לכל ילד מוצמד מתנדב/ת המלווה אותו לאורך כל השבת.

למה אנחנו עושים את זה?

היעד העיקרי הוא כמובן לשמח את הילדים המיוחדים, הזקוקים בצורה קריטית למוטיבציה נפשית וליד חמה ותומכת. בשבתות ובימי חופשה, בהם יתר בני המשפחה זקוקים גם הם לזמן איכות בינם לבין עצמם – מה שכמעט ולא מתאפשר כאשר יש ילד מיוחד בבית –  שם אנו נכנסים לתמונה!

הילדים מטופלים במסירות שאין דומה לה. לנופשון זה מצורפים גם ילדים במצבים קשים ומורכבים. ילדים אלו מטופלים במחלקת “טיפול נמרץ” על-ידי צוות ותיק ומיומן של מתנדבות בכירות, כשבמקום נוכח גם צוות רפואי אחראי, מוסמך להגיש עזרה ראשונה או לטפל במקרים רפואיים בכל עת שיידרש.

אמא מספרת:

“הייתי בבית החולים, מאושפזת אחרי וירוס מונו קשה, חלשה מותשת, וטרודה. טרודה בעניין אודי. ניסיתי לחשוב היכן הוא יוכל להתארח בסופ”ש הקרוב. אודי הוא ילד מיוחד, ולא קל למצוא לו משפחה שתארח אותו לכל התקופה. ביומיום הוא נמצא רוב הזמן במוסד הלימוד שלו, והרבה יותר קל לטפל בו בשעות הבודדות שנותרות עד שפורש לשנת הלילה. אולם בסופ”ש- הוא נמצא רק בבית, והכל יותר מורכב. כמו מתוך חלום – ממש כמו בסיפורים – אני מקבלת שיחת טלפון מהמלאכים…. המתנדבת של רפואה וחיים התקשרה לבשר על הנופשון בסופ”ש הקרוב! 

לא עצרתי בעד דמעות ההתרגשות שזלגו מעיני. איך הם תמיד יודעים מתי צריכים אותם?!”

***
ב-3 מחזורים  האחרונים של נופשוני קיץ:

קייטנות סופ"ש בשנה

ימי נופש בחופשות וחגים

חניכים מיוחדים

מתנדבים

מילוי משאלות

רפי, ילד חינני עם תסמונת דאון, התקרב לגיל בר מצווה בלי לדעת אם יזכה שיחגגו עמו את היום הגדול. 

הוא ייחל וצוות ‘רפואה וחיים’ נענו, וארגנו בשבילו ערב מרגש במיוחד. אירוע בר מצווה אמיתי, עם אולם מפואר ותזמורת, סעודה כיד המלך, ומה לא? גם האורחים הגיעו בהמון: מתנדבים שבאו לשמוח ולשמח, כמובן כל החברים והמשפחה, ואפילו זמר האהוב עליו הגיע לכבודו! עין לא נשארה יבשה, כל הנוכחים התרגשו לראות איך אפשר לגרום לאושר ושמחה לילד חולה, להאיר לו את החיים מלאי ההתמודדות, ולהעניק לו תקווה וכוחות להמשיך.

איציק הוא ילד בן 9. מתוק, חכם, וגם חולה. סופני. ילד שסובל כל חייו ומתמודד עם מציאות קשה מאוד… לאיציק היה חלום רחוק – הוא רצה לטוס! לרחף במטוס אמיתי. אולם כמעט ולא היה מציאותי לחשוב על הגשמת החלום הזה, היות ואיציק מחובר למכשירים רבים וההתניידות שלו מסובכת, איך אפשר לטוס ככה?! אך המתנדב שמלווה אותו בקייטנות סופ”ש של ‘רפואה וחיים’ שמע ממנו על המשאלה שלו, ופנה לאגף מילוי משאלות של הארגון. הצוות נעתר לבקשה והפעיל מערכת לוגיסטית עצומה, שכללה גם את ההליכים הביורוקרטיים הנחוצים. ולא מזמן, זכינו להגשים את משאלת חייו – איציק טס לאירופה! אין מילים לתאר את אושרו של הילד, אפשר רק לדמיין – השמיים הם הגבול…

***

חולים רבים אשר מרותקים למיטתם, מוגבלים בתנועה ובניידות, ולפעמים גם חולים סופניים, מבקשים להגשים משאלה בחייהם. להשתתף בשמחות של יקיריהם, לבקר, לנסוע, או סתם ליהנות.
ב’רפואה וחיים’ נרתמנו לכך בחשק ובשמחה! מתנדבי העמותה, בתאום מוקפד עם הרופא המטפל, מגיעים למיטת החולה ומביאים אותו לאן שליבו חפץ. אנו יודעים ומאמינים שחיוך ושמחה הם התרופה הכי טובה, איך נפסיק לחלק אותם? 

מסיבות שמחה

אנחנו קוראים להם “חיילי אגף השמחה” של רפואה וחיים. מזה 35 שנה, הם נוטעים שמחה במקומות שרגליים אחרות אינן דורכות שם. עשרות ‘מסיבות’ נערכות במחלקות נדכאות שבהן שוכבות נשמות מרוסקות לרסיסים. חולים שבורי לב ונפש שוכבים על מיטת חולים, כשבחוץ כמו שכחו מהם.

 אל המחלקות החשוכות פורצת תזמורת מלאה ומושלמת, ולצלילי הנגינה והשירה, רוקדים, שמחים ומשמחים, החיילים שלנו.

במשך כשעתיים, עוברים מתנדבי ‘אגף השמחה’ מחדר לחדר ממחלקה למחלקה ומחולה לחולה ויבזקו מעט מן האור שיסלק הרבה מן החושך. החולים ומשפחותיהם מקבלים מנת אנרגיות וכוחות מחודשים, ומי שרגע לפני כן שכב בכאב, לעיתים קרובות אף משתתף בחגיגה. המדע עדיין לא הוכיח זאת, אך אנו יודעים ששמחה פותחת דלתות לתקווה, ושחר לבריאות שתחזור. 

מחנות נופש לחניך המיוחד

בימים בהם אין לימודים סדירים במוסדות החניך המיוחד, בימות הקיץ ובתקופות הנופש, נערכים באגודת רפואה וחיים לקבל את הילדים החולים/בעלי צרכים מיוחדים בזרועות פתוחות. במחנות אלו אנו מעשירים ומטפחים את הילדים המיוחדים במסגרת לימודית וחברתית מותאמת, עם נוכחות רפואית צמודה.

בשעות אלו חווה הילד הכרה עם מושגים חדשים, ריגושים שונים וכן הפעלות מוטוריות. המוטו המלווה את צוות המתנדבות הוא להעניק לכל חניך שעה טובה ונעימה, יחד עם המטרה להקל על ההורים בשעות הלחץ, כדי שיוכלו להתפנות לצורכי המשפחה הנוספים.

הנופשונים שהאגודה מקיימת כוללים תכניות והפעלות מרתקות, מופעים ואטרקציות חווייתיות, אתגר והנאה! צוות נהגים מסור מגיע כדי לקחת את הילדים ואף מחזירם לביתם בתום הנופש, רעננים ומרוצים.

בימי הקיץ אנו מפעילים מחנה נופש בכמה מחזורים בעלי אופי והווי המתאימים לצורכי ה”ילד המיוחד”. המחנות נופש פועלות בכפרי נופש, בבתי מלון ובמבנים הכשירים למטרה זו, בהדרכת צוות מוסמך ומתנדבות עם לב ענק. פעילות חיונית זו, מאפשרת להורים להמשיך לנהל שגרת חיים תקינה בעבודה ובחברה ובימי נופש, בימים בהם לא פועלות המסגרות הלימודיות.

בסוף הנופש, חוזרים הילדים לבית רגוע ומחבק, עם אור בעיניים וכוחות מחודשים להמשך שגרתם המאתגרת